fbpx
spalio 1, 2018

Dantų protezavimas

Dantų protezai

Dantų protezai – tai dirbtiniai dantys, pagaminti taip, kad atitiktų natūralių dantų išvaizdą ir funkciją. Dantų protezavimas yra atliekamas ant natūralių dantų arba ant implantų. Taip pat gaminami išimami dantų protezai, kurie tvirtinasi prie burnos gleivinės.

Dantų protezai būna įvairių rūšių

 1. Išimami protezai:
  1. Pilni;
  2. Daliniai.
 2. Fiksuoti protezai:
  1. Dantų vainikėliai;
  2. Dantų tiltai;
  3. Dantų laminatės;
  4. Dantų užklotai.

Išimami dantų protezai

Jeigu žmogus neturi visų dantų, jam gali būti pagaminama pilna dantų plokštelė. Vizito pas odontologą metu yra nuimami viršutinio ir apatinio žandikaulių atspaudai ir pagal juos laboratorijoje pagaminama plokštelė, atitinkanti burnos ertmės struktūras. Tokios plokštelės minusas tas, kad ji gali būti nestabili, su ja negalima kąsti itin kieto maisto, kai kuriems žmonėms  ji sukelia svetimkūnio pojūtį burnoje, o kramtymo funkcija atsistato tik apie 25 proc. Be to, nesant dantų, kaulas greičiau tirpsta ir plokštelę tenka koreguoti ar keisti kas 3-4 metus.

Jeigu pacientas yra netekęs dalies dantų, ir nėra galimybės jų atkurti implantais ar dantų tiltais, tuomet išeitis yra daliniai išimami protezai: dalinės plokštelės, lanko atraminiai protezai. Šios plokštelės turi kabliukus, kuriais yra užkabinamos už išlikusių dantų. Tokie protezai laikosi pakankamai stabiliai. Privaloma sąlyga, kad dantys, už kurių laikysis išimamas dalinis protezas, būtų sveiki ir tvirti, nes jiems teks gana dideli kramtymo krūviai.

daliniai protezai

Fiksuoti dantų protezai

Dažniausiai dantų protezavimas atliekamas fiksuotais protezais. Tiek pavieniai dantų vainikėliai, tiek tiltai geba atkurti kramtymo funkciją iki 100 procentų.

Dantų vainikėlis

Dažniausiai gaminama protezų kategorija – tai dantų vainikėliai. Dantų vainikėliai tvirtinami ant implanto arba ant šlifuoto natūralaus danties. Jie tvirtai pricementuojami ir yra stabilus bei patikimas dantų atkūrimo būdas.

Dantų vainikėliai yra gaminami iš įvairių medžiagų. Kurią jų pasirinkti, aptarsite su protezuojančiu gydytoju, kuris papasakos pagrindines savybes ir skirtumus.

Dantų vainikėlių pasirinkimas:

 1. Cirkonio keramikos vainikėliai. Estetiški, tvirti, ilgaamžiai. Tinkami atkuriant tiek priekinius, tiek galinius dantis; tiek pavienius dantis, tiek jų grupes.
 2. Bemetalės keramikos vainikėliai. Natūralios išvaizdos, tvirti. Neturi metalo karkaso, todėl itin pralaidūs šviesai. Tinkami atkuriant tiek priekinius, tiek galinius dantis; tiek pavienius dantis, tiek jų grupes.
 3. Metalo keramikos vainikėliai. Jie gaminami metalo karkasą padengiant keramika, todėl ne taip gerai praleidžia šviesą. Neturi aukštos estetinės išvaizdos, todėl rekomenduojami ne priekiniams dantims. Po kurio laiko, traukiantis dantenoms, gali pasimatyti siaura juoda linija ties danties ir dantenų susijungimu.

Dantų tiltas

Dantų tiltas yra fiksuotų protezų rūšis, tvirtinama ant implantų arba ant natūralių dantų.

Tiltas ant implantų yra gaminamas tuo atveju, jei šalia nėra kelių dantų. Tuomet nereikia į kiekvieno trūkstamo danties vietą sriegti implanto, o pakanka dviejų, ant kurių tvirtinamas pats tiltas.

Tiltas gali būti gaminamas ir nesriegiant implantų, o šlifuojant šalia defekto esančius dantis ir ant jų užmaunant dantų protezą. Tai vienas iš galimų būdų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad tokiu atveju yra nušlifuojamas natūralus dantis.

dantų protezavimas

Dantų laminatės

Tai dantų protezų rūšis, gaminama iš itin plonos porceliano plokštelės, kurios spalva atitinka natūralių dantų spalvą. Tokios plokštelės yra tvirtinamos prie priekinių dantų paviršiaus.

Laminatės pasirenkamos koreguoti estetinę dantų išvaizdą tuomet, kai paciento netenkina jo dantų forma, ilgis, tarpai tarp dantų, pakitusi spalva ar nudilimas.

Dantų mikroprotezai

Dantų mikroprotezai – tai minimaliai invazinis dantų protezavimo būdas, tausojantis danties kietuosius audinius. Kadangi mikroprotezų laikymasis pagrįstas adhezija (sukibimu), todėl danties šlifavimas gali būti tausojantis. Užklotai, įklotai ar daliniai vainikėliai gali būti kompoziciniai arba keramikiniai. Mikroprotezai yra atsparesni dėvėjimuisi nei įprastos kompozito plombos.

 

Dantų protezavimas Tauragėje: „IR“ odontologijos namai, T. Ivanausko g. 84. Dantų protezavimą atlieka implantuojantis gydytojas Ramūnas Karosevičius.

Dantų protezavimo kainos.