Dantų plombavimas – tikriausiai pati įprasčiausia dantų gydymo procedūra, kuri pažįstama visiems: ir vaikams, ir suaugusiems. Tačiau tik vyresnieji prisimena, kaip dantys buvo gydomi anksčiau ir mato, koks didžiulis technologinis šuolis įvyko per paskutinius du dešimtmečius odontologijos srityje. Stipriai pasistūmėjome į priekį dantų estetikos atkūrimo, gydymo kokybės, medžiagų pažangumo srityse. Daugiau apie pokyčius dantų plombavimo srityje, medžiagų pasirinkimą ir kokybę pasakoja gydytoja odontologė Ieva Gudjonytė-Karosevičienė.
Kuo skiriasi šiuolaikinis dantų plombavimas nuo to, kuris buvo atliekamas prieš 20-30 metų?
Prieš kelis dešimtmečius atliekamas dantų plombavimas turėjo esminę problemą – tuo metu buvo nepakankama medžiagų kokybė ir gydytojai turėjo ne tokią pažangią techniką kaip dabar. Anksčiau buvo plačiai naudojamos amalgaminės plombos, tačiau viena iš šių plombų sudedamųjų dalių – gyvsidabris, kuris yra kenksmingas žmogaus sveikatai.
Kita problema, kad ankstesnių laikų plombos turėdavo mažą spalvų pasirinkimą, todėl atrodydavo labai neestetiškai. Tai ypač išryškėdavo plombuojant priekinius dantis.
Taip pat anksčiau plombų sukibimas su dantimi buvo pagrįstas mechanika, todėl gręžimo metu būdavo pašalinama daugiau danties audinių ir suformuojamos retencinės zonos, kad plomba galėtų laikytis. Dėl tuometinių plombų kokybės padidėdavo rizika atsirasti danties jautrumui bei įtrūkimams.
Tikriausiai visi atsimename odontologų žodžius po plombavimo nevalgyti kelias valandas. Šis reikalavimas kartais būdavo išsakomas todėl, kad po procedūros reikėdavo išlaukti, kol užpildas pilnai sukietės.
Šiais laikais naudojamos kompozicinės plombos yra pagrįstos adheziniu principu. Danties plomba, dengianti jo paviršių, sudaro cheminius ryšius su danties struktūromis, todėl atliekant defekto šalinimo darbus yra tausojami danties kietieji audiniai. Šiuolaikinės plombos yra labai estetiškos, daugybės atspalvių, kuriuos galima pritaikyti prie kiekvieno žmogaus dantų spalvos, kad plombos nė kiek nesimatytų. Be to, dabartinės plombos yra lengvai modeliuojamos, su jomis gydytojui malonu ir patogu dirbti, o tai iškart atsiliepia ir geriems rezultatams.
Kaip jūs išsirinkote, su kokiomis medžiagomis dirbti klinikoje?
Klinikoje „IR“ odontologijos namai“ naudojamas plombas ir medžiagas rinkomės labai atsakingai ir rimtai. Esame įsitikinę, kad odontologines medžiagas galima naudoti taisyklingai ir išmanyti visas jų teikiamas galimybes tik gerai su jomis susipažinus. Taigi mes patys buvome nuvykę į odontologinių medžiagų gamyklą Ivoclar, įsikūrusią Lichtenšteine, kur stebėjome visą gamybos procesą, aiškinomės medžiagų privalumus ir savybes, konsultavomės su įmonės mokslininkais ir kitais ekspertais.
Taip pat išlaikėme specialius kursus, kuriuose mokėmės preciziško darbo būtent su šiomis medžiagomis. Tik apžiūrėję visą gamybos procesą ir išklausę informaciją apie Ivoclar medžiagas, pasirinkome jas kaip kokybiškas, novatoriškas ir atitinkančias visus šiuolaikinius reikalavimus. Šios firmos medžiagas, kurių kokybė puikiai vertinama visame pasaulyje, naudojame tiek plombavime, tiek protezavime.
Kokiais privalumais pasižymi klinikoje naudojamos Ivoclar plombavimo medžiagos?
Mūsų naudojamos Ivoclar Vivadent kompozicinės plombos pasižymi itin aukštu estetikos lygiu. Jos yra natūralių atspalvių, kurie atitinka tikrų dantų išvaizdą, jas lengva sukomponuoti su dantimi, patogu naudoti sunkiai prieinamose vietose, o gautas estetiškas rezultatas išlieka ilgai. Medžiagos tinkamos tiek priekinių, tiek šoninių dantų restauracijoms, dantų padėties ir formos korekcijai. Jos yra pakankamai atsparios nusidėvėjimui.
Adhezyvinės medžiagos yra novatoriškos, palengvinančios gydymo procedūros eigą, tausojančios danties struktūrą, kas yra itin svarbu pacientui, galvojančiam į priekį. Kuo ilgiau pavyksta išlaikyti natūralius dantis, tuo žmogus yra laimingesnis.
Kaip atliekamas dantų plombavimas?
Plombavimo metu naudojama įranga bei technika vaidina tokį pat svarbų vaidmenį kaip ir medžiagos. Savo klinikoje plombavimo metu naudojame polimerizacines lempas, kuriomis yra kietinamos kompozicinės plombos. Taip pat danties izoliacijai naudojame Koferdamo sistemą, kuri plombavimo metu padeda apsaugoti dantį nuo seilių patekimo ant jo.
Atlikdami plombavimą ar mikroprotezavimą visada dirbame su optikos priemonėmis. Dirbant be jų, padidėtų tikimybė nepastebėti visų defektų, nes ne visi danties trūkumai yra matomi plika akimi. Taigi, naudodami optikos įrangą, galime atlikti darbą preciziškai ir pašalinti kiekvieną problemą.
Kiek vidutiniškai trunka plombavimas šiuolaikinėmis priemonėmis?
Plombavimas gali trukti nuo 10 minučių iki valandos ar net ilgiau. Viskas priklauso nuo situacijos sudėtingumo, defekto dydžio, naudojamų medžiagų. Be to, dažnai vienu metu atliekame ir kelių dantų plombavimą. Tokiu atveju laikas dar pailgėja, bet stengiamės vienu kartu atlikti tik tiek darbų, kad pacientui laikas pernelyg neprailgtų. Vis dėlto, jeigu žmogus turi ribotą laiko kiekį ir pats pageidauja vienu metu sutaisyti kelis dantis, viso proceso metu reguliariai darome pertraukėles, kad pacientas pailsėtų.
Kiek laiko išlieka plomba, gerai ją prižiūrint? Nuo ko tai priklauso?
Pacientai labai dažnai klausia: „Kiek laiko tarnaus plomba?“. Atsakyti į šį klausimą labai sunku, nes plombos tarnavimo laikas priklauso nuo daug faktorių: danties defekto dydžio, naudojamų medžiagų, paciento burnos higienos įgūdžių. Taip pat nemažai įtakos turi ir parafunkcijos, tokios kaip bruksizmas, pasireiškiančios kai kuriems žmonėms.
Bendrai galima pasakyti, kad šviesoje kietėjantis kompozitas vidutiniškai laiko apie 7-8 metus. Visiems pacientams reikėtų prisiminti, kad, bėgant laikui, plomba dėvisi, pamažu atsiranda tarpeliai tarp danties ir plombos, todėl ją reikia pakeisti nauja. Dažniausiai, jeigu plomba akivaizdžiai neiškrenta ar nenutrupa, jos pakeitimo poreikį gali nustatyti gydytojas-odontologas, atlikęs dantų apžiūrą. Įtrūkusios plombos pakeitimas laiku dažnai padeda išvengti rimtesnių problemų, tokių kaip danties ėduonis, danties šaknies uždegimas, skilimas ar jo netektis.
—
Dantų plombavimas ir estetinis plombavimas „IR“ odontologijos namuose atliekamas gydytojos-odontologės Ievos Gudjonytės-Karosevičienės.
Odontologė yra baigusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto odontologijos studijų programą, taip pat žinias gilino estetinio plombavimo kursuose. Dirbdama Tauragės odontologijos klinikoje, gydytoja taiko naujausias žinias, naudodama pažangiausias medžiagas plombavimo srityje.