fbpx

Dantų atkūrimas. Skirtingi būdai ir jų palyginimas

Dantų atkūrimas yra labai plati sąvoka, kuri gali apimti ir nedidelio defekto panaikinimą, atliekant plombavimą, ir pilną viso danties atstatymą dantų implantu ir vainikėliu. Taigi, kokį būdą naudoti, priklauso nuo konkretaus paciento konkrečios būklės. Tačiau neretai situacija yra tokia, kad galima rinktis iš kelių dantų atkūrimo metodų, taigi labai svarbu žinoti, kuo kiekvienas iš jų skiriasi. Tam, kad jums būtų lengviau orientuotis, palyginome skirtingas dantų atkūrimo metodikas pagal pacientams pačias svarbiausias savybes.

išimami dantų protezai

Dantų atkūrimas. Metodo parinkimas pagal defekto dydį

Skirtingi dantų atkūrimo metodai yra naudojami, esant skirtingam defekto dydžiui. Kuo danties pažeidimas yra mažesnis, tuo jo gydymas bus paprastesnis, greitesnis, o naudojamas būdas kainuos mažiau. Būtent dėl to odontologai visuomet akcentuoja profilaktinių patikrinimų naudą. Jų metu defektai aptinkami pradinėse stadijose ir juos galima išspręsti lengvesniais būdais.

Viena paprasčiausių dantų atkūrimo priemonių – tai plombavimas. Jis gali būti atliekamas mažo ar vidutinio pažeidimo atveju, kuomet defektas yra daugiau paviršinis ir negresia danties praradimas. Kartais ir endodontiškai sugydytą dantį pakanka atstatyti plomba ir nereikia gaminti vainikėlio.

Jeigu jūsų dantis yra stipriai pažeistas karieso ar nuskilęs, bet jo šaknis vis dar sveika ir tvirtai laikosi, tuomet danties vainiką rekomenduojama atkurti užklotu, daliniu ar pilnu vainikėliu, kuris gali būti pagamintas iš įvairių medžiagų: cirkonio, bemetalės keramikos, metalo keramikos.

Tuo tarpu, jeigu jūs netekote viso danties, galite rinktis tarp jo atkūrimo implantu ir vainikėliu arba dantų tilto. Neturint daugiau nei vieno danties yra galimi įvairūs jų atstatymo būdai: implantai, tiltai, daliniai išimami protezai.

 

Kramtymo funkcijos atstatymas

Kramtymo funkciją geriausiai atstato tie būdai, kurie suteikia stabilumą, gerai paskirsto krūvį ir atkuria teisingą sąkandį.

Dažnai pasitaiko pacientų, kurių dantys būna stipriai nusidėvėję, kaip sakoma, „nuvalgyti“. Šiuo atveju juos atstatyti galima dantų plombomis, o jeigu pažeidimai yra didesni, tuomet užklotais, daliniais ar pilnais vainikėliais. Šiais būdais kramtymo funkcija yra visiškai atkuriama ir pacientas toliau netrukdomas gali mėgautis maistu.

Netekusiems vieno ar kelių dantų, geriausiai kramtymo funkciją atkurs dantų implantai ir ant jų tvirtinami stabilūs dantų protezai. Implantas yra sriegiamas į kaulą, todėl laikosi tvirtai, stimuliuoja kaulą ir veikia kaip natūrali danties šaknis, todėl bendras krūvis žandikaulyje pasiskirsto vienodai ir kramtymo funkcija yra visiškai atstatoma.

Taip pat gerai kramtymą atkuria dantų tiltai, tačiau, norint pagaminti tokį protezą, reikia nušlifuoti du ar daugiau nuosavų dantų. Jei šie dantys yra visiškai sveiki, šlifavimas juos pažeidžia ir susilpnina.

Blogiausiai kramtymo funkciją padeda atlikti išimami daliniai ar pilni plokšteliniai protezai. Jie prastai laikosi, juda, todėl žmogui sunkiau kramtyti. Be to, jie gali skilti ar įtrūkti, valgant kietesnius produktus.

dantų atkūrimas

Estetika atkuriant dantis

Siekiant estetikos visada stengiamasi atkurti natūralią danties anatomiją bei spalvą, kad niekas negalėtų pasakyti, jog gydyti dantys buvo paliesti odontologų rankų.

Protezai, pagaminti iš cirkonio keramikos arba bemetalės keramikos, bus patys dailiausi ir geriausiai atitiks natūralių dantų išvaizdą. Tuo tarpu metalo keramikos protezai turi nemažai minusų. Jie šiek tiek skiriasi nuo natūralių dantų, o, bėgant laikui ir traukiantis dantenoms, ties ta vieta, kur dantis liečiasi su dantena, ima matytis grožio nesuteikianti juoda juostelė. Aukščiausią estetikos lygį galima pasiekti ne tik atliekant dantų protezavimą, bet ir estetinį plombavimą, kurio metu sukuriama natūrali ir labai graži šypsena.

Mažiausiai natūraliai atrodo dantų plokštelės bei išimami dantų protezai. Jie yra nestabilūs, dažnai burnoje tvirtinami specialiais kabliukais, kurie aktyviai kalbant ar juokiantis gali pasimatyti. Be to, tokie protezai gali atsikabinti ir iškristi pačiu netinkamiausiu metu.

dantų tiltas

Audinių tausojimas atkuriant dantis

Dantų atkūrimas implantais yra tas sprendimas, kuris tausoja aplinkinių dantų audinius. Jeigu neturite danties, tiesiai į buvusią jo vietą yra sriegiamas implantas, o ant jo fiksuojamas vainikėlis. Šiuo atveju nėra pažeidžiami gretimi dantys.

Tuo tarpu, jeigu dantis atkuriamas tiltu, yra būtina šlifuoti šalia jo iš abiejų pusių esančius dantis, ant kurių yra fiksuojamas tiltas. Taip yra atliekama bereikalinga intervencija į visiškai sveikus dantis. Kaip žinia, nušlifavus dantį, jis tampa labiau pažeidžiamas, greičiau genda ir sutrumpėja jo ilgaamžiškumas. Be to, šie šlifuoti dantys turi atlaikyti papildomą krūvį.

 

Dantų atstatymo laikas

Šiuolaikinėje skubančioje visuomenėje laikas yra vienas svarbiausių elementų. Žmonės jį brangina ir vertina, todėl visiems nemaloniems dalykams stengiasi skirti kuo mažiau savo laiko. Apsilankymas pas odontologą dažniausiai ir yra įvardijamas kaip nekeliantis pačių geriausių emocijų. Taigi, atsiradus poreikiui taisyti dantis, pacientai įvertina ir visų dantų atkūrimo metodų trukmę, kuri yra vienas iš esminių faktorių priimant sprendimą.

Žinoma, greičiausiai dantys atkuriami tais metodais, kuriuose yra mažiausiai skirtingų etapų: tai plombavimas ir estetinis plombavimas.

Šiek tiek ilgiau trunka dantų atkūrimas protezuojant. Čia įsijungia ir dantų techniko darbas, nes naujas danties protezas yra gaminamas laboratorijoje.

išimama plokštelė

Dantų atkūrimo būdų kaina

Dantų atkūrimo kaina priklauso nuo defekto pobūdžio ir pažeidimo laipsnio.

Jeigu paciento dantys pažeisti nedaug, tuomet tokie defektai atstatomi plombomis, o tai yra pats pigiausias gydymo metodas.

Jeigu dantys yra stipriai pažeisti ir jų estetikai bei kramtymo funkcijai atkurti reikalingas protezavimas, tuomet gydymo kaina bus didesnė. Protezavimo darbų kaina priklauso nuo daugybės dedamųjų. Labiausiai ją lemia konstrukcinių medžiagų pasirinkimas. Kuo estetiškesnes, biologiškai labiau suderinamas su žmogaus organizmu ir tvirtesnes konstrukcines medžiagas pacientas pasirenka, tuo brangiau kainuoja protezas.

 

Visi dantų atkūrimo būdai, paminėti straipsnyje, yra atliekami Tauragės odontologijos klinikoje „IR“ odontologijos namai. Jeigu norite daugiau sužinoti apie šiuos būdus, kviečiame užsiregistruoti konsultacijai pas mūsų odontologus. Kontaktai.