fbpx

Ar tikrai būtina atkurti prarastą dantį?

Dažnas žmogus, praradęs dantį toje srityje, kurios nesimato šypsantis ar kalbant, dėl to per daug nesijaudina ir mano, kad nėra reikalo jį skubėti atkurti: „Juk tai tik estetikos klausimas“. Galiausiai prie to pripranta ir netgi pamiršta. Tačiau odontologai perspėja, kad tai nėra ta situacija, prie kurios reikėtų pratintis. Neatkūrus danties, pamažu ima reikštis nepageidaujami fiziniai ir psichologiniai procesai. Detaliai aptarkime kiekvieną iš jų.

Neturiu danties

Gretimų dantų išsikraipymas

Iškritus dančiui į atsiradusią laisvą erdvę pamažu ima linkti greta esantys dantys. Ilgainiui žmogus pastebi, kad padidėja tarpai tarp dantų. Dantys slenkasi, krypsta, išilgėja, prastėja sąkandis. Iškrypę dantys ir netaisyklingas sąkandis paprastai lemia pasunkėjusį ir ne tokį efektyvų kramtymą, didesnę dantų ėduonies formavimosi riziką bei perkrovas likusiems dantims.

Kramtymo problemos

Prarasti dantys gali tapti blogo maisto apdorojimo burnoje priežastimi. Kai žmogui tampa nepatogu kramtyti, jis sąmoningai ar nesąmoningai maistą nuryja mažiau susmulkintą nei įprastai. Tai reiškia, kad skrandį pasiekia nepakankamai sukramtytas maistas ir šis nebepajėgia jo tinkamai suvirškinti. Dėl to ilgainiui prasideda įvairios virškinamojo trakto problemos, pavyzdžiui, refliuksas ar prastas maisto medžiagų pasisavinimas. Be to, esant tarpams tarp dantų, kai kurių kietų maisto produktų, pavyzdžiui, riešutų, valgymas gali tapti nemalonus ir skausmingas. O ką jau kalbėti apie plačiuose tarpdančiuose įstrigusius maisto gabalėlius.

Kaulo nykimas

Mūsų dantys savo šaknimis tvirtinasi žandikaulyje. Šis juos stipriai prilaiko, kad galėtume drąsiai kramtyti kietą maistą, o patys dantys užtikrina tai, kad kramtymo metu žandikaulis nuolat gautų krūvį ir būtų stimuliuojamas. Tokiu būdu jis išlaiko savo apimtį ir gerai atlieka funkciją. Kai žmogus praranda dantis, kaulas pamažu atrofuojasi, prarasdamas savo apimtį. Jeigu po daug metų nuo danties netekimo sumanytumėte jį atkurti, prieš tai gali reikėti atlikti kaulo augmentaciją (priauginimą) ar kitas procedūras, kurios lems didesnes gydymo išlaidas.

Išvaizdos deformacija

Stiprus kaulo sunykimas galiausiai pasimato ir veidrodyje: burnos zona įdumba, pagilėja nosies – lūpų raukšlės, nosies galiukas pasvyra žemyn, sutrumpėja smakras, veidas atrodo gerokai vyresnis nei yra iš tikrųjų. Tokias pasekmes galima matyti pas tuos žmones, kurie yra netekę daug dantų.

Tarties problemos

Dantys vaidina labai svarbų vaidmenį kalbėjimo procese, todėl jų trūkumas gali tapti tikru iššūkiu tariant žodžius. Kalbant gali atsirasti šveplavimas, švokštimas, švilpimo garsas. Kuo daugiau dantų trūksta, tuo ryškiau pasireiškia šie požymiai.

Dantų netektis

Prasta psichologinė būsena

Nepaisant visų fizinių pasekmių, kurios yra akcentuojamos pirmiausiai, labai svarbu nepamiršti ir psichologinės savijautos, kuri gerokai pakinta, kai žmogus netenka vieno, kelių ar visų dantų. Jeigu danties nėra gana matomoje vietoje, žmogaus elgesys iš karto drastiškai pasikeičia. Jis nustoja plačiai šypsotis, kalbėdamas ranka prisidengia burną, ima vengti žmonių susibūrimų ir atrodo visuomet įsitempęs. Dantų neturėjimas labai kenkia savivertei, didina nepasitikėjimą savimi, trukdo asmeniniams santykiams ir tikrai nepadeda darbo paieškos proceso metu. Kai kurie atlikti tyrimai parodė aiškią sąsają tarp dantų netekties ir depresijos bei nerimo.

Taigi, dantys, kurie nėra atkuriami ilgą laiką, sukelia rimtas ilgalaikes pasekmes. Dantų netektis nėra tik estetinė bėda. Pirmiausia, tai fizinis defektas ir sveikatos problema. Šiais laikais atkurti dantį galima labai greitai ir neskausmingai, taip išvengiant kaulo nykimo, sąkandžio deformacijos, virškinimo bei psichologinių problemų. Laiku atliktas danties atkūrimas yra kelis kartus pigesnis procesas nei uždelstas jo atstatymas, kuris beveik visuomet pareikalauja daugybės ilgai trunkančių ir brangių papildomų procedūrų.

Daugiau apie dantų atkūrimo būdus.

Jei turite klausimų odontologui dėl dantų atkūrimo, maloniai kviečiame registruotis konsultacijai.