fbpx

Žmogaus dantų evoliucija: įdomūs ir šokiruojantys faktai

Per paskutinius kelis dešimtmečius odontologija pasikeitė neatpažįstamai. Keitėsi ne tik medžiagos, paslaugų esmė, įranga, bet ir dantų gydymo supratimas bei metodikos. Pati didžiausia evoliucija odontologijoje įvyko perėjus nuo pasekmių gydymo prie prevencinės odontologijos, kurios tikslas užkirsti kelią dantų problemoms ir ligoms dar prieš joms atsirandant. Tai pokyčiai, kurie įvyko medicinos srityje, tačiau žmogaus organizmas taip pat stipriai evoliucionavo. Tai vyko gerokai lėčiau, tūkstančius metų, tačiau per šį laiką įvyko daugybė įdomių ir svarbių pasikeitimų, o mums ypač įdomi dantų evoliucija.

dantų evoliucija

Žmogaus dantų evoliucija

Laikui bėgant, žmogaus dantys labai stipriai keitėsi ir funkciškai, ir estetiškai tol, kol pasiekė dabartinį vaizdą, kurį kiekvienas iš mūsų kasdien matome veidrodyje. Atliekant archeologinius tyrimus, buvo pastebėti ryškūs pokyčiai tarp senovės ir dabartinių žmonių dantų. Beje, jų tyrinėjimas yra labai palankus mokslui, nes dantų fosilijos yra puikiai išlikusios, todėl tai leidžia antropologams aiškiai pažvelgti į praeityje gyvenusių žmonių dantis ir jų struktūras.

Atlikus daugybę tyrinėjimų nustatyta, jog šiuolaikiniai žmonės turi mažesnius žandikaulius ir dantis, palyginti su mūsų protėviais, kurie žemėje gyveno prieš 25000 metų. Tai ypač akivaizdu, lyginant iltinius dantis, kurie anksčiau buvo gerokai ilgesni. Kitas pastebimas skirtumas yra dantų dilimo mastas. Ištirti senoviniai dantys dažniausiai buvo rasti stipriai nusidėvėję, kartais net iki pačių šaknų. Archeologai padarė išvadą, kad būtent tuometinė mityba turėjo lemiamą reikšmę tokiam dantų susidėvėjimo mastui.

Dantų ligų ištakos

Tirdami žmogaus dantų evoliuciją ir studijuodami DNR pėdsakus, surinktus iš dantų fosilijų, mokslininkai siekė nustatyti dantų ligų kilmę. Buvo pastebėtas didelis bakterinis DNR pokytis, kurį iš dalies lėmė ūkininkavimo pradžia. Dėl jos maistas tapo lengviau apdorojamas nei medžioklės ir miško gėrybių rinkimo epochoje. Padidėjus miežių ir kviečių suvartojimui, ėmė vis labiau plisti dantenų ligos. O dėl išaugusio poreikio cukrui padidėjo dantų ėduonies paplitimas.

Mikroelementų įsisavinimas

Vieno tyrimo metu antropologai studijavo dentiną – audinį, kuris slypi po danties emaliu. Tyrime buvo lyginami dabartiniai Graikijos žmonės su priešistorinėmis Artimųjų Rytų bendruomenėmis. Nustatyta, kad šiuolaikiniai žmonės patiria net 4 kartus didesnį vitamino D trūkumą nei mūsų ankstyvieji protėviai. Mokslininkų manymu, tokie rezultatai užfiksuoti dėl to, kad dabar mes daug laiko praleidžiame uždarose patalpose, be to, dėvime daugiau drabužių, todėl turime mažiau galimybių iš saulės gauti vitamino D. Primename, kad šis vitaminas itin svarbus žmogaus organizmui, nes jis padeda įsisavinti kalcį bei suteikia dantims tvirtumo.

Protiniai dantys

Protiniai dantys

Dantų evoliucija palietė ir protinius dantis. Šiuolaikinių žmonių žandikauliuose nėra pakankamai vietos, kad juose patogiai tilptų dar 4 papildomi dantys, vadinami protiniais. Paprastai jie pradeda dygti paauglystėje ir sukelia daug problemų. Yra nemažai hipotezių, susijusių su šiuo vietos trūkumo atsiradimu, tarp kurių įvardijamos pasikeitusios gyvenimo sąlygos bei mitybos įpročiai. Manoma, kad mūsų protėviai protinius dantis naudodavo valgydami mėsą, šaknis ir riešutus. Norint sukramtyti šiuos kietus maisto produktus, reikėjo stipresnės kramtomosios jėgos ir daugiau dantų. Dabartinis mūsų valgomas maistas nereikalauja tokios pat didelės žandikaulio galios, nes mes turime stalo įrankius, kurie atlieka svarbų darbą, smulkinant kietą ir sunkiai kramtomą maistą į mažesnius vieno kąsnio gabalėlius.

Žmogaus kūnas per daugelį metų keitėsi ir prisitaikė prie dabartinių gyvenimo sąlygų. Gaila, kad dėl pakitusios mitybos ir maisto produktų, dantų ėduonis mus kamuoja kur kas dažniau nei protėvius. Tačiau yra daugybė privalumų gyventi šiais laikais. Anksčiau, nudėvėjus dantis iki šaknų, nebebuvo galimybės juos atkurti, o štai dabartinės technologijos leidžia atstatyti net ir prarastus dantis. Be to, mums nebereikia kentėti nepakeliamo dantų skausmo, nes yra sukurti skausmą slopinantys vaistai bei dantų gydymo technologijos, kurios pašalina gedimus. Taigi, padėkokite likimui, kad gimėte šiais mokslo ir technologijų laikais, nusišypsokite sau veidrodyje ir nepamirškite kasdien pasirūpinti savo gražia šypsena!

 

Jei turite klausimų odontologui, maloniai kviečiame registruotis konsultacijai.